Satış ve Danışma Hattı: +90 532 462 85 17 Türkçe

SİLİS KUMU

 

Ürün kodu :

Fiyat:

Silis Kumu ve Kullanım Alanları 

 

Silis kumu silikon ve gaz halindeki oksijen içerikli bir maddedir. Silikon ve 02 evrende bolca bulunan elementlerdir. Bununla birlikte silikayı da oluşturur. Silika 3 ana kristal formunda bulunur. Bunların içinde de en fazla kuvars formunda mevcuttur.

Kuvarsit; kuvars kumu tanelerinin, silisten doğan bir çimentoyla birbirine sağlam bir şekilde bağlanmasıyla meydana gelmiş bir kayaçtır.

Kuvarsit çok sağlam, dirençli ve aşındırıcı özelliklere sahip bir kayaçtır. Bu sebeple öğütülmesi oldukça masraflıdır. Kuvarsit üretimi, aynı kimyasal özelliklere sahip olan kuvars kumu, kumtaşı ve kuvarstan sonra tercih edilir.

kuvarsitler doğada bulunan en sert madenlerden biridir. Bu yüzden inşaatlarda ve yapı kimya malzemeleri üretiminde güvenle kullanılır. Bu maddeler sıcağa çok dayanıklıdır. Bundan dolayı endüstrilerin farklı kollarında kullanılır.

 

Silis Kumunun Kullanım Alanları

Silis kumunun kullanım alanlarından birincisi boru imalatıdır. Cam elyafı, cam yünü reçineyle birlikte borunun dayanıklı olması için kullanılır.

 

Silis Kum arıtma tesisleri.

 

Silis kumunun kullanım alanlarından ikincisi arıtma tesisleridir. Su ve diğer sıvıların filtrelenmesi ve arıtılmasında görev alır.

 

Silis kum Döküm Endüstrisi

 

Silis kumunun kullanım alanlarından üçüncüsü döküm endüstrisidir. Metal dökümlerinde kullanılan döküm kalıpları ve maça döküm kumları yapılmaktadır. Silis ve düşük kil oranlı ürünleri kullanıldığında en başta reçine tüketimi olmak üzere birçok alanda kullanılır.

 

 

 

 

Silis Kum Yapı Endüstrisi

Silis kumunun kullanım alanlarından dördüncüsü yapı endüstrisidir. Seramik ve fayans yapıştırıcıları, yüzey sertleştiricileri, tamir ve derz harçları, cam üretimi ve elyaf takviyeli prekast yapımında kullanılır.

 

 

Silisli Tekstil Kumlama

 

Silis kumunun kullanım alanlarından beşincisi tekstil(kumlama)dır.Bazı kumaşların yüzeylerinin eksitilmesinde kullanılır. En çokta kotların kumlanmasında kullanılmaktadır.

 

 

 

Silis Kumu patinaj kumudur.

 

Silis kumunun kullanım alanlarından altıncısı patinaj kumudur. Buzlama ve kaymalara karşı tramvay ve trenlerde kullanılır. Böylelikle daha güvenli bir seyir sağlanır.

 

 

 

Silis Kumu kimya sektörü.

 

Silis kumunun kullanım alanlarından yedincisi kimya sektörüdür. Sodyum silikat üretiminde kullanılır.

Kategoriye bağlı diğer ürünler